top of page

 

                   Sprawozdanie Opisowe

z działalności Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów,

Rencistów i Inwalidów w Golubiu-Dobrzyniu za 2014r.

 

 

            Zarząd Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy

w Golubiu-Dobrzyniu działa na podstawie Statutu Stowarzyszenia o nazwie PZERiI.

 

W skład Zarządu wchodzą:

1. Przewodnicząca         -  Weronika Barbara Dec

2.V-e przewodnicząca    -   Halina Karpińska

3. Skarbnik                  -   Genowefa Floerke

4. Sekretarz                 -   Elżbieta Zapiór

5. Członek                   -   Danuta Górna

6. Członek                   -   Anna Olszewska

7. Członek                   -   Romuald Zieliński

 

Komisja Rewizyjna:

1. Maria Jasieniecka

2. Marianna Bartkowska

3. Mirosława Siegieda

 

         W okresie sprawozdawczym średnia liczba osób należących do naszego Związku kształtuje się na poziomie 250-ciu członków.Członkowie, którzy należą do naszego Związku korzystają z wszelkich możliwych do realizacji wycieczek, wczasów, spotkań integracyjnych tak dla poratowania zdrowia jak i rozrywki.

        Pierwsze noworoczne spotkanie członków naszego Związku odbyło się w Domu Kultury 15 stycznia – była to zabawa karnawałowa z licznymi atrakcjami. Uczestniczyło w niej ok. 75 osób, tak członków jak i zaprzyjaźnionych osób spoza Związku.

       Następna zabawa to „ Walentynki ” odbyła się 15 lutego przy wspaniałej muzyce, na której bawiło się ok. 80-ciu członków i zaproszonych gości.

      Kolejna zabawa 1 marca to tradycyjny „ Śledzik” na której bawiło się 70 osób.

       W dniach 19-22 kwietnia grupa 37 osób spędziła Święta Wielkanocne w Ośrodku WDW w Kołobrzegu. Zgodnie z tradycją odbyło się wspólne śniadanie wielkanocne i wyjazd do Katedry. Przy wyśmienitej pogodzie były spacery nad morzem, zwiedzanie miasta a wieczorami wspólna zabawa i tańce przy świetnej muzyce.

       W dniu 05 maja obchodziliśmy „ Światowy Dzień Inwalidy”, uroczystość odbyła się w Domu Kultury przy poczęstunku. Udział wzięło ok. 100 osób, emerytów, rencistów i inwalidów jak i zaproszonych gości z Oddziału Okręgowego w Toruniu, miejscowych włodarzy naszego Miasta, przedstawicieli z zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń oraz delegacje z innych Oddziałów. Były kwiaty, życzenia i podziękowania. Ze spektaklem teatralnym wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół nr 3 oraz zespół „ Wesoła Harmonia”.

       W dniu 10 maja w Domu Kultury odbyło się spotkanie przy muzyce, bawiło się ok. 80 osób.

       Grupa 57 osób w dniach 19-25 maja wyjechała w góry do Ośrodka „Hajduczek” w Krynicy Zdrój. W trakcie pobytu zwiedzano z przewodnikiem Krynicę, Tylicz, Powroźnik, Muszynę i Stary Sącz. Był również wyjazd na Słowację gdzie w Starej Lubowni zwiedzano zamek a dla poprawienia zdrowia  odbyły się kąpiele w wodach termalnych w Verbow.

        W dniu 7 czerwca w Domu Kultury odbyło się spotkanie przy muzyce, bawiło się ok. 80 osób.

         Jednodniowa wycieczka do Ciechocinka i okolic dofinansowana przez PCPR  odbyła się 14 czerwca, udział wzięły 72 osoby. Zwiedzano w Ciechocinku Cerkiew, Dworek Prezydenta, Park Zdrojowy, Tężnie podziwiano dywany kwiatowe a w Nieszawie Muzeum Noakowskiego i Sanktuarium Maryjne w Ostrowąsie.

         Następna jednodniowa wycieczka odbyła się 7 lipca do Lichenia. Uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Lasek Grombliński, uczestniczyli w mszy św. w Bazylice i indywidualnie zwiedzali Sanktuarium. Udział wzięły 53 osoby.

          Kolejna jednodniowa wycieczka do Gietrzwaldu i Olsztynka odbyła się 27 lipca. W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwaldzie przewodnik opowiedział o historii objawień a w Olsztynku zwiedziliśmy Skansen Muzeum Budownictwa Lądowego. Udział wzięło 37 osób.  

          Dnia 7 sierpnia odbyło się spotkanie przy muzyce i grillu w Spiczynach w którym uczestniczyło 105 osób. Imprezę tę częściowo sponsorował Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia.

          Od 30 sierpnia do  6 września odbył się wyjazd turystyczno-wypoczynkowy nad morze do Ośrodka ”Żółty Dworek” w Mielnie-Unieściu w którym wzięło udział 55 naszych członków. Były spacery po plaży oraz zwiedzano z przewodnikiem miasto Mielno, Koszalin, w Ustroniu Morskim – „Skansen Chleba”, Port Rybacki w Mielnie.

           Kolejna zabawa odbyła się 20 września w Domu Kultury bawiło się ok. 90 osób.

           Od 19 do 23 października 49 członków wyjechało nad morze do Ośrodka „ Albatros” w Mielnie by skorzystać z nadmorskiego jodu i poprawić swoje zdrowie. W czasie  pobytu uczestnicy korzystali z różnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz codziennych ćwiczeń w basenie.

          W dniu 5 listopada był uroczyście obchodzony „Dzień Seniora” w którym uczestniczyło około 110 osób oraz zaproszeni goście  - przedstawiciele miejscowych władz Samorządowych,  z zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń oraz delegacje z innych Oddziałów. Impreza była częściowo sponsorowana przez Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Urząd Gminy i Starostę. Wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół nr 3 oraz chór „Halka”.

          Kolejna zabawa „Andrzejkowa” odbyła się 19 listopada w Domu Kultury bawiło się około 80 osób.

          W miesiącu grudniu wzięto też udział w spotkaniu opłatkowym dla mieszkańców Miasta i osób samotnych zorganizowanego przez Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia. Natomiast w świetlicy naszego Związku odbyło się spotkanie okolicznościowe „Opłatek”, połączone z życzeniami i śpiewem kolęd.  

          Ostatnią zabawą kończącą rok 2014 był „Sylwester” w Domu Kultury Nowy Rok witało wspólnie około 90 osób.

           W 2014 roku 20 naszych członków brało czynny udział w projekcie partnerskim „Seniorze nie jesteś sam” realizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Macikowa i Okolic. W ramach projektu beneficjenci brali udział w warsztatach rzeźbienia i wypalania w drewnie, kursach komputerowych, przygotowywali stroiki i dekoracje z owoców i warzyw na zajęciach z Carvingu. Były wyjazdy na Festiwal Muzyki Kresowej do Mrągowa i do wód termalnych w Uniejowie. Na zakończenie projektu odbyła się „Zabawa andrzejkowa” w świetlicy w Macikowie.

            W biurze naszego Związku w każdą ostatnią środę miesiąca pełni dyżur i udziela informacji, dotyczących spraw emerytów i rencistów pracownik biura Terenowego ZUS. Natomiast raz w miesiącu odwiedza nas też pracownik Biblioteki, informując o nowościach czytelniczych.

            Praca naszego oddziału to praca społeczna mająca na celu dobro naszych członków, aby nie byli osamotnieni w codziennym często niełatwym życiu, borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi jak i z trudną sytuacją finansową.

            Poprzez organizowanie powyższych wyjazdów, wycieczek, spotkań i rozrywek nasi „Seniorzy” nie czują się osamotnieni - poznają ciekawą formę spędzania wolnego czasu, co przyczynia się do polepszenia ich zdrowia oraz poprawia sprawność intelektualną, jak i integruje pozytywne relacje między ludzkie. Następuje też przełamanie barier, poprzez aktywność i integrację społeczną oraz dowartościowanie uczestników poprzez uświadomienie, iż warto czasem oderwać się od codzienności i wzbogacić swoją osobowość, a zdobytą wiedzę przekazać młodszemu pokoleniu.

Sporządziła:                                                                                  Przewodnicząca:

Elżbieta Zapiór                                                                               Weronika Barbara Dec

© 2023 by Senior Residence. Proudly created with Wix.com

  • w-googleplus
  • w-facebook
  • Twitter Clean
bottom of page